KADIN AİLE HEKİMİNİ ÇOCUĞUNDAN AYIRAMAZSIN!
172449 defa okundu
27 Temmuz 2018 Cuma - 16:30

 

                                     KADIN AİLE HEKİMİNİ ÇOCUĞUNDAN AYIRAMAZSIN!

 

                Aile hekimlerinin kangren haline gelmiş sorunlarından bir tanesi de “izin” konusudur.

                Sağlık sisteminin “analık çocuğu” durumunda olan aile hekimliği sisteminde bırakın yapısal düzenleme yapmayı, yıllardır izin hakları konusunda yıllardır bir düzenleme yapı(a)mamıştır.

                Sağlık Bakanlığı ve yerel sağlık idareleri keyfe keder, hukuki hiçbir dayanağı olmayan uygulamalar ile aile hekimlerinin haklarını gasp etmektedirler.

                Bunun en trajikomik örneklerinden biri “ kadın aile hekimlerinin süt izninin gasp edilmesi” dir. Kendini, sözde, bebek dostu ilan eden hatta aile hekimlerinin  da bir anne olabileceğini, ve hatta bebekleri olabileceğini göz ardı etmektedir. Bebek emzirme hakkı elinden alınan kadın aile hekiminden vatandaşlara “ bebek emzirmenin faydaları konusunda eğitim” yapmasını istemektedir.

                Haklı oldukları her olay da bile haklarını ancak hukuk yolu ile alabilen bizler bu izin haklarını da ancak mahkemeler yolu ile elde edebilmekteyiz.

                Bunun son örneklerinden birini Kahramanmaraş’ta yaşadık. Bebeğini gerektiği kadar emzirmek isteyen kadın aile hekiminin çalışma planı idare tarafından onaylanmamıştır. Fiilen kadın aile hekiminin kendi çocuğuna “bebek dostu” olması engellenmiştir.

                Kararın yargıya taşınması ile Kahramanmaraş İdare Mahkemesi kadın aile hekiminin çalışma planının süt izni nedeni ile kabul edilmemesini hukuka açıkça aykırı bulmuş ve anne ile bebeği arasındaki bağın kopacağı için yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.

 

 

 

 

                Bu ve bu tip kararlar çok önemlidir. Yapı dışı motivasyonlar ile oluşturulmuş çatının kendine faydası olmayan ışıldak haline geldiği dönemde il derneklerinin ve bireysel olarak aile hekimlerinin çabası çok önemlidir. Sahanın boş olmadığını göstermek bizlere düşmektedir.

                Bu karar kadın aile hekimleri ve kadın aile sağlığı çalışanlarının süt izinleri konusunda önünü açmıştır.

                KAHED Kahramanmaraş Aile Hekimleri Derneği ve bu satırların yazarı bu konuda yardım isteyen tüm meslektaşlarımıza destek vermeye hazırdır.

                Bu örnek kararın alınması için baskılara göğüs gererek dava açan Dr. Fatma hanıma da özellikle teşekkür ediyorum.