YENİ EHLİYET YÖNETMELİĞİNİN YANSIMALARI
192898 defa okundu
04 Ocak 2016 Pazartesi - 02:20

 

                YENİ EHLİYET YÖNETMELİĞİNİN YANSIMALARI

 

 

 

               

             Ehliyet alacaklar için istenen “sağlık yeterlilik şartlarının tespiti için istenen sağlık raporu” uzun zamandır polemik konusudur. Trafik kazaları oranı ve bu kazalardaki sürücü hataları bakımından Dünya 1. Liginde olmamız hatta şampiyonluğa oynamamız bu raporlamanın önemini ortaya koymaktadır.

              Kağıt üzerinde (yönetmelik üzerinde) planlanan çok mantıklı. Sürücü adayları çok iyi bir incelemeye tabi tutulsun. Ehliyet alamayacaklar elensin. Trafik kazaları azalsın.

              Ama işin içine popülizm girdiği zaman işler hemen değişmekte.

              Ehliyet sahibi olmak için sertifika alacaksın, bunun için özel kurslara yüklü miktarda ödeme yapacaksın, Bu normal. Burada sıkıntı yok, popülizm geçerli değil. Ama bu eğitim almayı isteyen kişi için istenen rapor almak için hemen popülizm devreye girsin.

             Hekimlik uygulamalarında tüm dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde bu tip raporlamalar en pahalı işlemler kategorisindedir. Ve sosyal güvenlik geri ödemesi kapsamı dışındadır. Çünkü verilen bu raporlar ile bir işlemin yapılıp yapılamayacağı konusunda sorumluluk alınmaktadır.

             Bizim ülkemiz de ise hemen “Ne olacak? Hallediver….” Jargonu hemen devreye girmektedir.

“Ucuz etin yahnisi olmaz!” diyen atalarımız ne kadar da doğru söylemiş.

             Ehliyet almak için yeterlilik şartlarını çok iyi belirleyeceksin güzel ama bu şartların raporlama işinin ucuza (beleşe) gelmesini isteyeceksin.

             Küçük bir yerleşim yerinde çalışan meslektaşlarımız bir sürücü adayını sevk etmeye kalksa kaç kişiden telefon geleceğini tahmin edebilir misiniz? “Vatandaşa zorluk çıkarmaması” konusunda nazikçe (!) ne kadar uyarılacağını biliyor musunuz? Kaç tehdit ile karşı karşıya kalacağını biliyor musunuz? Hatta soruşturma geçirebileceğini biliyor musunuz?

             Bunlar sadece küçük yerler için mi geçerli? Tabi ki değil. Hemen hemen tüm hekimler için geçerli.

             Mevcut sisteme göre ehliyet alması çok tehlikeli (örneğin bir epilepsi hastası) e-nabız sistemi üzerinden mevcut bilgilerini gizleyerek çok rahat ehliyet alabilir. Aksini iddia edebilecek var mı?

             Kendimizi kandırmayalım.

             Bu tip raporlamalar tam yetkili ( kişinin tüm sağlık geçmişini görebilecek) ehliyet yönetmeliğinde belirlenen kriterleri tam anlamıyla değerlendirebilecek ve bu raporlamaların sorumluluğunu alacak kuruluşlar tarafından yapılmalıdır.

             Populizm mi trafik güvenliği mi? Bir karar verilsin. “Şüphelenirseniz sevk edin” diye sorunu çözdük demek en iyimser tanımlama ile hayalciliktir.

             Bu gidişle dünya kaza ligindeki derecelerimizi kimseye kaptırmayacağız gibi.