ONLİNE PROTOKOL ZAHMETİ
205127 defa okundu
28 Mart 2015 Cumartesi - 22:10
ENSAR AK
ENSAR AK
ensar.ak@saglik.gov.tr
Tüm Yazıları >>

Tüm yurtta sağlık verilerinin tek bir ortamda biriktirilmesi ve bu mecradan kullanılabilmesi amacını taşıyan sağlıknet biz aile hekimleri için bir cezalandırma aracına dönüştü. Yazıya Neden böyle bir giriş yaptım açıklayayım.

Herkesin bildiği üzere sağlıknete veri gönderebilmek için göndereceğimiz verinin online protokol numarasının alınmış olması gerekmekte. Yani OP numarası içermeyen işlemler SağlıkNet sistemlerine yollanamıyor. Birde bu OP Numarası almada 30 gün sınırlaması var. Yani 30 gün öncenin işlemine OP Numarası almadıysanız 30 günü aştığınız için OP alamıyor, haliyle SağlıkNet e de yollayamıyorsunuz. Buraya kadar verdiğim bilgiler masumane önlemler gibi görünse de bu önlemlerle SağlıkNet; aile hekimlerine cezaya dönüşüyor. Konuyu bir örnekle aydınlatmaya, açmaya çalışayım.

Aralık ayının sonlarında, 23 yaşında bir bayan, ASM de polikliniğime müsaade isteyerek girdi. Bana; gebe olduğunu, bizim bölgemize gelin geldiğini beyan etti. TC Kimlik numarası ile aile hekimini sorguladığımda bölgemiz dışında bir hekimde kayıtlı olduğunu gördüm.  Aile hekimi geçişi için Nüfus Cüzdan fotokopisi ve vereceğim dilekçeyi imzalaması gerektiğini söyledim. Kimliği yanında değildi. Dilekçeyide alarak , yarın belgeleri getiririm diyip gitti. Gebelik bildirim bilgilerini ve ilk izlemini kullanmakta olduğum AHBS programına kaydettim. Ancak SağlıkNete yollayamadım çünkü halen misafir hasta göründüğünden gebelik bildirimini sağlıknet Kabul etmiyordu. Günler günleri kovaladı, aylar ayları. 2 sefer telefonla arayıp hatırlatmamıza ragmen 3 ay sonra geldi. Hem dilekçeyi hemde kimlik fotokopisini getirmiş, TSM ye gönderdim ve ivedilikle bana atanmasını sağladım. AHBS den gebelik bildirimini ve ilk izlemini sağlıknete biran önce yollamak üzere davrandım ancak nafile. 30 gün geçtiğinden gebelik bildiriminde OP alamıyor ve veriyi yollayamıyordum. Yani OP numarası olmadığı için yapmış olduğum bir işlemi elektronik ortama aktaramıyordum. Önümde 2 seçenek oluştu, ya bildirim tarihini son 30 günlük süreye çekip yalan bilgi yollayacaktım yada hiç sağlıknete yollamayıp gebeliği yerel veritabanımdan takip edecektim.

İkisi de yapmak istediğim şeyler değil. Ben dürüst bir şekilde gerçekten yaptığım bir işlemi, gerçekten yaptığım tarih ve saati ile sağlıknete yollamak istiyorum.

SağlıkNet sistemi beni sahteciliğe, sisteme göre verileri eğip bükmeye yönlendiriyor. Ama bunu yapmayacağım, veri sağlıknete gitmiyorsa benim suçum değil. Veriler gerçek istatistiki rakamlarıyla bilgisayarımda kayıtlı.

Zahmetsiz Rahmet olmaz derler ama aile hekimliğinin her noktasında zahmet çekmekte artık beni gerçekten baymaya başladı, yaptığım işten değil de teknik sorunlardan dolayı aile hekimliğinden tiksinir oldum. Teknik bir sorunla karşılaşmadığım gün hiç yok gibi, ya sağlıknet çalışmaz, ya mernis, bazen OP alınamaz bazen veriler gitmez, bazende KDS çalışmaz.

Sorunsuz tıkır tıkır işleyen sistemli günler dileklerimle..