GÖREVLENDİRME YAPMAZSAN TAZMİNAT ÖDERSİN!
2785 defa okundu
02 Ağustos 2017 Çarşamba - 21:10
GÖREVLENDİRME YAPMAZSAN TAZMİNAT ÖDERSİN!

Süt iznini kullanmayan Aile Hekimi'nin yerine görevlendirme yapmayan Halk Sağlığı Müdürlüğü tazminat öder!

               
                Aile hekimlerinin en çok şikayet ettiği konulardan biri olan izinler konusunda Konya Bölge İdare Mahkemesi’nden tüm sistemi değiştirebilecek bir karar geldi.
                Sağlık Bakanlığı bugüne kadar süt izni kullanan aile hekimlerinin ve aile sağlığı elemanlarının görevi başında olmadığı zamanda bunu çalışma planında belirtip hastaların görebileceği şekilde ilan edilmesini istiyordu. Süt izni kullanan aile hekimlerinin yerine de diğer aile hekimlerinin bakmak zorunda olmadığını söylemekte idi. Süt izni kullanılan dönemde de hizmetin devam ettirilmesi için herhangi bir görevlendirme yapmıyordu.
 
                Konya’da yaşanan bir olay da vatandaşın “aile hekiminin süt izni kullanması nedeni ile hizmet alamaması nedeni ile manevi tazminat talebi” ile açtığı davada Konya Bölge İdare Mahkemesi konuya açıklık getirdi.
 
 
                Konya Bölge İdare Mahkemesi “ Aile Hekiminin süt izni kullandığı dönemlerde hizmetin devamlılığı sağlanmalıdır.” Dedi.
 
               Konuyu kamuoyu gündemine taşıyan KAHED Kahramanmaraş Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Lütfi TİYEKLİ’nin verdiği bilgiler şu şekildedir.
 
               "Sorunun kaynağı aile hekimlerinin statülerinin hala net olarak tarif edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu belirsizlik aile hekimleri kadar vatandaşları da etkilemektedir.
                Bu somut olayda aile hekimi arkadaşımız Anayasal Hakkını kullanarak süt iznini kullanmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın emri üzerine usulüne uygun olarak kapısına “süt izni nedeni görevinin başında olmayacağına” dair yazı yazmıştır. Yine Sağlık Bakanlığı’nın emri ile “yerine kimsenin bakmayacağını “ duyurmuştur.
                Aile Hekiminin süt izninde olduğu saatte Aile Sağlığı Merkezine giden vatandaş süt izni nedeni ile hizmet alamadığı gerekçesi manevi tazminat almak için açtığı davayı İdare Mahkemesinde kaybetmesine rağmen konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımıştır. Üst mahkeme de vatandaşı haklı Sağlık Bakanlığını haksız bularak tazminat talebini haklı bulmuştur.
                Aslında bu dava konusu olay Aile hekimliğinde kullanılan/kullanılamayan izinler konusunda çözülemeyen sorunların görünen yüzünden ibarettir.
                Şu an aile hekimliğinde çalışan binlerce kişi kanunla belirlenmesi izin haklarını üç satırlık geçerliliği olmayan bir yazı ile kullanmaya mahkum edilmektedir. Anayasa Mahkemesinin “izinler yönetmelik ile bile düzenlemesini T.C. Anayasasına aykırı bulduğu izinler konusunun genel bir yazı ile geçiştirilmeye çalışılması aslında aile hekimliğinin genel 
durumunu yansıtmaktadır.
 
Anayasa Mahkemesinin “Aile Hekimlerinin izin hakları kanunla düzenlenmelidir” kararından bunca zaman geçmesine, bu konudaki onlarca mahkeme kararına rağmen ısrarla “aile hekimliğinde izinler konusu” çözümsüzlük içinde bırakılmaktadır.
 
Bundan sonra süt izni, gezici hizmet vb nedenler ile çalıştığı birimde olamayan tüm aile hekimlerinin resmi olarak Halk Sağlığı Müdürlüklerinden yerlerine bakacak hekim görevlendirmesini istemeleri gerekmektedir. Halk Sağlığı Müdürlükleri de bu görevlendirmeleri yapmak zorunda kalacaktır. Aksi taktirde ödenecek tazminatlar kapıda beklemektedir."
 
Dr Ömer Sümer in ilgili yazısı: 
 
 
 
Etiketler : tazminat, konya, izin, süt izni, mahkeme sonucu
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :