3 NİSAN 2019 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI
559 defa okundu
03 Nisan 2019 Çarşamba - 23:00
3 NİSAN 2019 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

3 Nisan 2019 tarihinde yapılan basın açıklaması

Sayın Basın Mensupları,

Maalesef yine sağlıkta yaşanan şiddet nedeni ile toplanmış bulunmaktayız.

Sağlıkta yaşanan şiddet olayları, Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, artık terörizm boyutuna gelmiştir.

Son bir ayda medyaya yansıyan bazı olayları paylaşmak istiyorum.

İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine yalan beyanla rapor vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi.

Samsun’da bir meslektaşımız işe giriş raporu düzenlemediği için devletimizin bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığı ile “kafasına silah dayayacağım” diyerek tehdit edildi.

İzmir’de Bir meslektaşımız başkası adına reçete düzenletmek talebini reddettiği için darp edildi. Sağlık teröristleri bunu yanına 11 kişilik güruh halinde aile sağlığı merkezini bastı. Vatandaşın şifa bulmak için geldiği şifa yere sopaları ile geldiler.

Meslektaşımızı ve beraber çalıştığı mesai arkadaşlarını, bir meslektaşımızın o an orada bulunan eşini ve çevreden yardıma gelen halkı da darp ettiler. 11 Sağlık teröristi halka hizmet eden aile sağlığı merkezini talan ettiler.

Vatandaşın sağlığı için kullanılan tıbbi malzemeleri kırdılar döktüler. 11 sağlık teröristi adeta devlete meydan okuyarak devletin teminatında olan sağlık kuruluşunu camını çerçevesini indirdiler.

Aile Sağlığı Merkezini kullanılamaz hale getirdiler.

O aile sağlığı merkezinden hizmet alan vatandaşın sağlık hakkını elinden aldılar.

Devlet kurallara uyan vatandaşlarımız ile bu sağlık teröristlerini birbirinden ayırmalıdır. Yaptıkları yanına kâr kalmamalıdır.

Bu tip olayların yaşanmaması için cezalar caydırıcı olmalıdır. Bu tip vandallıkları yapanlar en ağır cezalar ile cezalandırılacaklarını bilmelidirler. Mevcut kanuni düzenlemelerde bu suçun tanımı yoktur.

Biz öz veri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki:

1) Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır.

2) Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarda da cezai yaptırımlar olmalıdır.

3) Yasal düzenleme yapılıncaya kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır.

4) Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır.

5) 184 SABİM hattı asıl amacına uygun olmalıdır. Şikâyet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisine bu konuda bir an önce yasal düzenleme yapma çağrısında bulunuyoruz.

Sağlık yöneticilerine sesleniyor ve diyoruz ki yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnası her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.

Unutulmamalıdır ki çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! Biz Halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz.

Bugün tüm Türkiye’de iş bıraktık. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Sağlık Bakanlığına, vatandaşlarımıza sesimizi duyurmak tek amacımız.

Bir daha iş bırakmak zorunda kalmak istemiyoruz.

Çözümlerin bir an önce getirilmesini istiyoruz.

İş bırakma eylemimize ve basın açıklamamıza şartsız sonsuz destek veren Başta Türk Sağlık Sen ve diğer sendikalarımıza teşekkür ediyoruz.

                    KAHED Kahramanmaraş Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu

Etiketler : 3 nisan, basın, açıklama, iş bırakma
Bu habere henüz yorum yapılmamış
Ad Soyad :
Yorum Başlığı :
Yorum :